ROCICLETA JUNIOR
Timişoara, 14 iunie 2014

ROCICLETA JUNIOR este denumirea unui concurs interdisciplinar destinat elevilor de gimnaziu care stăpânesc bicicleta, atât sub aspect sportiv, cât şi ca sursă de inspiraţie literară. La concurs s-au putut înscrie 1-2 echipaje (format fiecare din câte 3 membri) din şcolile şi liceele municipiului Timişoara.

Obiectivele concursului sunt:

  • utilizarea bicicletei ca probă sportivă, dar şi ca mijloc de circulaţie
  • educarea spiritului de echipă
  • formarea deprinderilor de lider
  • utilizarea corectă a limbii române scrise
  • utilizarea performantă a calculatorului

    Concursul constă în două probe (vezi regulament):
  • proba teoretică: chestionar de legislaţie rutieră + conceperea şi tehnoredactarea unui articol de presă cu temă dată.
  • proba sportivă: parcurgerea cronometrată a unui traseu pe bicicletă (la Liceul Grupul Şcolar de Industrie Alimentară).

  • În anul 2014, organizarea concursului s-a bazat pe un parteneriat încheiat între Liceul Teoretic SOCRATES, Clubul Sportiv Tibiscus, Clubul ROTARY Timişoara, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Timiş, Grupul Şcolar de Industrie Alimentară.
    Concursul s-a desfăşurat sâmbătă 14 iunie 2014, de la ora 9.00, la Liceul Teoretic SOCRATES, Calea Bogdăneştilor nr.32 B, Timişoara, în cadrul
    unui proiect cofinanţat de Consiliul Judeţean Timiş.

    Marius Karnyanszky
    Organizator

    Sergiu Neidoni
    Organizator

    Mihai Băbăiţă
    Organizator

    Remus Farcaş
    Organizator

    Carla Karnyanszky
    Organizator

    Rezultatele concursului sunt următoarele:
    Locul Echipa Punctaj
    eseu
    Punctaj
    tehnoredactare
    Punctaj
    legislaţie
    Punctaj
    ciclism
    Punctaj
    din oficiu
    Punctaj
    total
    I Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 "Sfânta Maria"
    Simiz Andreea / Caradjov Marco
    17 20 20 23 10 90
    II Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 "Sfânta Maria"
    Pelihaci Cristina / Toth Raul / Ristin Raul
    18 10 20 30 10 88
    III Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 "Sfânta Maria"
    Niculea Adina / Petcu Vlad / Lacatusu Tudor
    20 20 18 18 10 86
    4 Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 "Sfânta Maria" / Colegiul Tehnic "Ion Mincu"
    Buhna Andrei / Cătălinoiu Denis
    17 10 20 27 10 84
    5 Liceul Teoretic "Constantin Diaconovici Loga"
    Oszlansky / Oszlansky Oswald
    18 10 18 27 10 83
    6 Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 "Sfânta Maria"
    Bucur Andrei / Alexandru Marius / Butar Aron
    16 15 20 20 10 81
    7 Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 7 "Sfânta Maria"
    Sârbu Paul / Vancea Flavia / Suba Miriam
    17 10 18 23 10 78


    Despre acţiune au relatat:

    www.ziuadevest.ro din 12.06.2014