PRIMA EVADARE
Bucureşti, 13.05.2012

Prima Evadare din 2012 a avut loc duminică 13 mai şi a fost un concurs prietenos de ciclism (cross-country) care îşi propune să deschidă sezonul maratoanelor MTB într-o versiune uşoară, fără diferenţe de nivel.
Concursul s-a desfăşurat între București şi Snagov, prin păduri şi drumuri de ţară, pe o distanţă de aproximativ 55 de km.
Maratonul a fost accesibil, dar s-a recomandat antrenament înainte – cel puţin 2-3 ieşiri mai lungi pe teren accidentat (drumuri forestiere, poteci …). De asemenea, s-a recomandat o mai mare grijă în hidratare, alimentaţie şi echiparea minimă pentru orice ciclist.
Traseul a fost marcat pe toată distanţa, a avut 3 zone de alimentare, 10 puncte de control, o zonă de start şi alta de finish, a fost asistat de poliţie şi salvare, patrulat de oficialii competiţiei, echipe de fotografi şi cameramani, imagini de pe traseu fiind disponibile live în timpul concursului.