MARATON MEDIEVAL MEDIAŞ ediţia a VI-a
19 iunie 2010

Sâmbătă 19 iunie 2010, Primaria Medias – D.M.C.S.T.T in parteneriat cu Asociatia sportiva CICLOMED Medias organizează ediţia a VI-a a maratonului internaţional de cross-country MARATON MEDIEVAL MEDIAŞ.

Maratonul se va desfăţura pe un traseu mixt cu urcuşuri şi coborâşuri pe unele porţiuni destul de dificile dar fiind compensat cu un peisaj extraodinar şi o mulţime de repere istorice cum sunt bisericile fortificate, în curtea cărora se va intra.

Există două variante de traseu:
  • 80 Km – diferenţă de nivel 2000m – timp maxim de parcurs 8 ore, pe traseul START – MEDIAS, TUR DE ORAS CU MASINA POLITIEI IN FATA PINA IN GREWELN - INTRARE PE TRASEU OFFROAD ROMANESTI - CURCIU - BAGACIU - DELENI - BOIAN - BAZNA - MEDIAS
  • 50 Km – diferenţă de nivel 800m – timp maxim de parcurs 5 ore, pe traseul START – MEDIAS - TUR DE ORAS CU MASINA POLITIEI IN FATA PINA IN GREWELN - INTRARE PE TRASEU OFFROAD - ROMANESTI - BOIAN - BAZNA - MEDIAS

Elena Fodor
    Competiţia a fost foarte dură şi a început pe o vreme foarte frumoasă, cu peste 30 de grade, dar s-a încheiat după o vijelie foarte puternică, cu grindină, rafale de vânt, rupere de nori, ţigle căzute pe maşini şi copaci doborâţi pe traseele din pădure.
    Din cauza traseului dificil, sportivul nostru Cristian Jidovu a fost nevoit să abandoneze având schimbătorul spate distrus şi lanţul rupt.

Cel mai bun rezultat al echipei noastre a fost obţinut de Elena Fodor, clasată pe locul II la categoria FETE.