BEGA TOUR
CONCURS INTERNAŢIONAL DE CICLISM DE ŞOSEA
Timişoara/Timiş, 18 octombrie 2009

Duminică 18 octombrie 2009, o mai veche dorinţă cuprinsă în calendarul de activitate al Clubului Sportiv Tibiscus s-a împlinit: organizarea şi desfăşurarea unui concurs de şosea. Concursul a fost de tip open, s-au putut înscrie toţi cicliştii doritori, indiferent de vârstă (totuşi, cicliştii sub 14 ani nu vor fi primiţi), de tipul bicicletei (totuşi, nu se vor organiza categorii diferite), sex, convingeri religioase, păreri politice ş.a.m.d.

Concursul a fost organizat în parteneriat de:

Proiectul Verde pentru biciclete

Clubul Sportiv Tibiscus

Concursul a fost sponsorizat de:

Fundaţia Bega
Timişoara, str. Mărăşeşti nr. 1-3
0256 498 049 timisoara@fundatiabega.ro
www.fundatiabega.ro


Sport Bike Center
Timişoara, str. Cloşca nr. 18


S.C. 98 DvD s.r.l.
0721 539 025

cu ajutorul dat de:

Serviciul Poliţiei Rutiere Timiş Timişoara, str. Circumvalaţiunii nr.6
0256 402 703


Consiliul Judeţean Timiş Timisoara, bd. Revolutiei din 1989 nr. 17
0256 406 300
cjt@cjtimis.ro
www.cjtimis.ro


Dunca Expediţii s.a. Dumbrăviţa
0256 419 020
www.duncaexpeditii.ro


Rational Med Timişoara Timisoara, str. Zurich nr. 48
0256 219 901
office@rationalmed.ro
www.rationalmed.ro


Atletic Club Maraton Timisoara, str. Zurich nr. 48
0256 219 901
office@rationalmed.ro
www.rationalmed.ro

Parteneri media:

www.sportlocal.ro


Revista mBIKE

TRASEUL DE CONCURS

Concursul s-a desfăşurat pe traseul Dumbrăviţa - Giarmata - Pişchia - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus - Giarmata - Dumbrăviţa:
şi va cuprinde 1 tură (42 km) sau 2 ture (65 km) funcţie de categoria de concurs.

În varianta iniţială, concursul urma să se desfăşoare pe 2 variante de traseu:

Tura lungă - 86 km

Traseu:
Dumbrăviţa - Giarmata - Bencecu de Sus - Bencecu de Jos - Fibiş - Maşloc - Alioş - Maşloc - Fibiş - Bencecu de Jos - Bencecu de Sus - Giarmata - Dumbrăviţa

Hartă în format electronic:
www.bikemap.net

Profil traseu:

Hartă:
cu albastru în imaginea alăturată

Tura scurtă - 42 km

Traseu:
Dumbrăviţa - Giarmata - Bencecu de Sus - Bencecu de Jos - Pişchia - Giarmata - Dumbrăviţa

Hartă în format electronic:
www.bikemap.net

Profil traseu:

Hartă:
cu roşu în imaginea alăturată
dar propunerea noastră nu a fost acceptată de Poliţia Rutieră din cauza problemelor de asigurare a securităţii de traseu.

PREGĂTIRILE DE CONCURS

Pentru buna organizare şi desfăşurare a concursului au fost solicitate şi obţinute avize de la Consiliul Judeţean Timiş (Direcţia de Administrare a Drumurilor şi Podurilor), Primăria Pişchia, Serviciul Poliţiei Rutiere Timiş, Federaţia Română de Ciclism şi Triatlon, Inspectoratul General al Poliţiei Române.
După vizionarea traseului împreună cu specialiştii Poliţiei Rutiere, în vederea stabilirii planului de asigurare a securităţii pe traseu, acesta a fost marcat de sportivii Clubului cu vopsea albastră pentru a asigura cicliştilor urmărirea uşoară a traseului şi indicarea locurilor periculoase:

PROGRAMUL DE CONCURS

Concursul s-a desfăşurat duminică 18.10.2009 după următorul program:
  • 09.00 - 10.00 înscrieri, parcarea "Dunca Expediţii", la ieşirea din Dumbrăviţa către Giarmata
  • 10.15 start
  • 13.00 premiere

    CATEGORIILE DE CONCURS

  • Juniori: 14-18 ani (42 km)
  • U23: 18-23 ani (65 km)
  • Seniori: 23-35 ani (65 km)
  • Master: 35-50 ani (65 km)
  • Veterani: +50 ani (42 km)
  • Fete: +14 ani (42 km)

    TAXA DE PARTICIPARE

    Taxa de participare a fost de 20 de lei şi s-a putut achita în momentul înscrierii.

    ÎNSCRIEREA

    Înscrierea s-a putut face on-line sau în dimineaţa concursului între orele 9-10, în timpul pregătirilor de start:


    Imagini de la pregătirile de start

    Imagine de la start

    La concurs s-au înscris următorii sportivi:

    § Juniori (14-18 ani)

    Număr
    Concurs
    Nume şi prenume Localitate Club
    1321 Bolchiş Cristian Mihai Arad (AR) S.C. Voinţa Arad
    1330 Buhaş Raul Oraviţa (CS) -
    1329 Cotur Alexandru Arad (AR) S.C. Voinţa Arad
    1498 Jivănescu Victor Timişoara (TM) C.S.Tibiscus Timişoara
    1316 Popovici Georgian Reşiţa (CS) C.S. Conpet Ploieşti
    1317 Soare Filip Timişoara (TM) -
    1405 Szabolcs Kelemen Szekszard (HU) Szekszárdi Szabadidős Kerékpáros Egyesület
    1314 Tisler Krisztian Regoly (HU) Tamasi K.E.

    § U23 (18-23 ani)

    Număr
    Concurs
    Nume şi prenume Localitate Club
    404 Almăjan Alexandru Dorin Timişoara (TM) C.S.Tibiscus Timişoara
    464 Bărbînţă Radu Buciumi (SJ) -
    407 Bischof Balint Szekszard (HU) Szekszárdi Szabadidős Kerékpáros Egyesület
    403 Bîrsan Patrik Lugoj (TM) -
    418 Bodea Sebastian Ioan Timişoara (TM) -
    489 Bodea Sergiu Timişoara (TM) C.S. Gratzu Timişoara
    495 Farcaş Remus Adrian Timişoara (TM) C.S.Tibiscus Timişoara
    416 Kovacs Gergo Arad (AR) C.S.Tibiscus Timişoara
    414 Păiuşan Gheorghe Ciprian Lipova (AR) S.C. Voinţa Arad
    1313 Vajda Adrian Szekszard (HU) Szekszárdi Szabadidős Kerékpáros Egyesület
    488 Vasiliu Ovidiu Timişoara (TM) Velospeed Timişoara

    § Seniori (23-35 ani)

    Număr
    Concurs
    Nume şi prenume Localitate Club
    406 Baba Mircea Timişoara (TM) -
    417 Bărbînţă Teodor Miron Buciumi (SJ) -
    468 Brudaşca Ioan Buciumi (SJ) -
    409 Costan Radu Timişoara (TM) -
    412 Csavoly Vladko Nădlac (AR) S.C. Voinţa Arad
    405 Enache Cristian Lupeni (HD) -
    463 Fodor Alexandru TImişoara (TM) C.S.Tibiscus Timişoara
    408 Kocsis Tibor Szekszard (HU) Szekszárdi Szabadidős Kerékpáros Egyesület
    490 Kovacs Zsolt Arad (AR) C.S.Tibiscus Timişoara
    415 Laszlo Pecka Peter Târgu Mureş (MS) Velospeed Timişoara
    410 Nădăştean Bogdan Timişoara (TM) C.S.Tibiscus Timişoara
    419 Simon Dan Andrei Timişoara (TM) -
    457 Stanciu Mihai Timişoara (TM) -
    458 Troi Florin-Catalin Novaci (GJ) -
    413 Ţigu Gabriel Timişoara (TM) -
    62 Waltzer George Timişoara (TM) -

    § Master (35-50 ani)

    Număr
    Concurs
    Nume şi prenume Localitate Club
    462 Creţescu Alexandru Timişoara (TM) C.S.Tibiscus
    422 Leonte Florin Bucureşti (B) Mazicon
    411 Schneider Gabor Szekszard (HU) Szekszárdi Szabadidős Kerékpáros Egyesület
    423 Vereş Cristian Timişoara (TM) -
    420 Vlad Marius Timişoara (TM) -

    § Veterani (+50 ani)

    Număr
    Concurs
    Nume şi prenume Localitate Club
    1333 Badea Constantin Timişoara (TM) -
    1331 Pocovnicu Gheorghe Timişoara (TM) C.S.Tibiscus Timişoara

    § Fete (+14 ani)

    Număr
    Concurs
    Nume şi prenume Localitate Club
    1310 Arato Gabriella Szekszard (HU) Szekszárdi Szabadidős Kerékpáros Egyesület
    1318 Hodi Mariea-Gheorghiţa Ţipari -
    1332 Iosif Laura Gabriela Timişoara -
    1320 Siteanu-Stoianov Codrina Timişoara -
    1315 Zvâncă Raluca Timişoara -

    REGULAMENTUL DE CONCURS

    Regulamentul de concurs, aprobat de Federaţia Română de Ciclism şi Triatlon, este prezentat în format pdf - descarcă.

    CONCURSUL


    Imagini din concurs

    REZULTATELE

    Rezultatele concursului sunt:

    § Juniori

    Nume şi prenume Timp
    Szabolcs Kelemen 1h07m19s
    Popovici Georgian 1h08m32s
    Buhaş Raul 1h14m51s
    Soare Filip 1h21m15s
    Tisler Krisztian 1h22m38s
    Cotur Alexandru 1h23m45s
    Bolchiş Cristian Mihai 1h08m25s(*)
    Jivănescu Victor -A-

    § U23

    Nume şi prenume Timp
    Bischof Balint 1h40m58s
    Vajda Adrian 1h40m59s
    Farcaş Remus Adrian 1h43m47s
    Almăjan Alexandru Dorin 1h49m48s
    Păiuşan Gheorghe Ciprian 1h49m49s
    Kovacs Gergo 1h51m56s
    Bărbînţă Radu 2h08m14s
    Bodea Sebastian Ioan 2h29m09s
    Bodea Sergiu 2h29m14s
    Vasiliu Ovidiu 2h50m19s
    Bîrsan Patrik -A-

    § Seniori

    Nume şi prenume Timp
    Kocsis Tibor 1h42m44s
    Nădăştean Bogdan 1h42m45s
    Enache Cristian 1h43m44s
    Kovacs Zsolt 1h43m48s
    Brudaşca Ioan 1h46m17s
    Simon Dan Andrei 1h50m19s
    Waltzer George 1h57m29s
    Laszlo Pecka Peter 2h00m36s
    Stanciu Mihai 2h18m15s
    Bărbînţă Teodor Miron 2h19m49s
    Fodor Alexandru 2h26m45s
    Ţigu Gabriel 2h41m29s
    Baba Mircea -A-
    Costan Radu -A-
    Csavoly Vladko -A-
    Troi Florin-Cătălin

    § Master

    Nume şi prenume Timp
    Schneider Gabor 1h42m54s
    Creţescu Alexandru 1h43m43s
    Leonte Florin 2h13m09s
    Vereş Cristian 2h31m39s
    Vlad Marius 1h48m45s(*)

    § Veterani

    Nume şi prenume Timp
    Badea Constantin 2h12m08s
    Pocovnicu Gheorghe 2h15m36s

    § Fete

    Nume şi prenume Timp
    Arato Gabriella 1h17m46s
    Zvâncă Raluca 1h39m12s
    Hodi Mariea-Gheorghiţa 1h40m52s
    Siteanu-Stoianov Codrina 2h10m56s
    Iosif Laura Gabriela 2h24m00s

    PODIUMUL

    Cu rezultatele de mai sus, podiumul concursului a fost ocupat de:

    § Juniori